Норвезький досвід та лайфхаки у видобутку газу та нафти

03 Травня 2021

Норвегія є невеликим гравцем на світовому ринку сирої нафти, на частку якого припадає близько 2 % світового попиту. Норвезький видобуток природного газу покриває приблизно 3 % світового попиту, проте, як експортер Норвегія має значніший вплив. У 2017 році Норвегія обігнала Катар і стала другим за величиною експортером природного газу в світі, поступившись лише Росії. Норвегія забезпечує близько 25 відсотків попиту на газ в ЄС. Майже вся нафта і газ, що видобуваються на норвезькому шельфі, експортуються, а разом узяті нафта і газ становлять близько половини загальної вартості норвезького експорту товарів. Це робить нафту і газ найбільш важливими експортними товарами в норвезькій економіці.

Нафта транспортується з багатьох родовищ норвезького шельфу на ринки за допомогою спеціалізованих танкерів. Покупці сирої нафти - це переважно нафтопереробні заводи, які переробляють нафту для отримання палива та інших нафтопродуктів. У 2018 році Норвегія експортувала близько 70 мільйонів кубічних метрів сирої нафти безпосередньо в інші країни Європи. Норвезький експорт газу в 2018 році зберігався на стабільно високому рівні, зокрема Норвегія експортувала близько 120 млрд. кубічних метрів газу, в основному в інші країни Європи. Валовий вміст енергії в загальному обсязі норвезьких продажів газу відповідає приблизно десятикратній нормі норвезького виробництва електроенергії. Норвезький газ забезпечує близько 25% попиту на газ у ЄС та робить важливий внесок у енергетичну безпеку в Європі. Поки що видобуто лише третину газових ресурсів Норвегії. Очікується, що рівень виробництва залишиться високим протягом наступних 15-20 років. Більшість газу, що продається на європейському ринку, доставляється до терміналів прийому газу в Німеччині, Великобританії, Бельгії та Франції через норвезьку газопровідну мережу. Загальна довжина мережі трубопроводів становить близько 8 800 кілометрів. Норвезький газ складає більшу частину загального споживання газу в цих чотирьох країнах, що приймають газ; однак значна частина газів транспортується далі в інші європейські країни.

Норвежська газотранспортна система регулюється главою 9 Закону про нафтопродукти. Норвежська компанія Gassco була створена в 2001 році і є 100% державною власністю. Gassco є нейтральним, незалежним оператором газотранспортної системи і відіграє дві різні ролі, які часто називають «спеціальною операцією» та «нормальною експлуатацією». «Спеціальна операція» означає обов'язки, які безпосередньо покладені на Gassco Законом про нафту та відповідними правилами. Зокрема, до основних обов’язків  належить розробка нової інфраструктури, адміністрування потужностей системи та координація та управління потоками газу через трубопровідну мережу на ринки. Нормальна експлуатація означає функціонування інфраструктури відповідно до вимог Закону про нафтопродукти та законодавства про охорону здоров’я, безпеку та навколишнє середовище.

Lundin Petroleum – приватна компанія з видобутку нафти та газу, заснована в 2001 році з акцентом на діяльність в Норвегії, де компанія має понад 60 ліцензій. У 2010 році компанія Lundin Petroleum відкрила родовище нафти «Йохан Свердруп», одне з найбільших нафтових відкриттів, що коли-небудь було здійснено на норвезькому континентальному шельфі. Ресурси оцінюються в межах від 2,0 до 3,0 млрд. барелів. Компанія має перевірену здатність виявляти, розробляти та видобувати нафтогазові ресурси та продовжує працювати як один із найсильніших гравців.

Норвезький досвід Lundin Petroleum для нафто- і газовидобувних компаній України:

  • Видобуток нафти та газу компанією Lundin Petroleum здійснюється найбільш ефективними технологіями з постійним вдосконаленням зменшення викидів, як наслідок компанія має найнижчі показники рівня викидів вуглецю в галузі. Незважаючи, що у Норвегії податок на видобуток нафти встановлюється у розмірі 78%, протягом багатьох років Lundin Petroleum фінансує значну кількість соціальних, освітніх та екологічних проектів, підтримку науково-дослідних інститутів - Institut Teknologi Bandung в Індонезії, Institut Franсais du Pеtrole у Франції.
  • Компанія Lundin Petroleum всіляко прагне мінімізувати вплив своєї діяльності на навколишнє природне середовище. Здійснюються широкі екологічні дослідження та оцінка можливого впливу задля забезпечення захисту навколишнього середовища під час будь-якої розвідувальної діяльності. У разі несподіваних інцидентів чи подій пріоритетним є запобігання шкоди для людей та навколишнього середовища.
  • Для вирішення соціальних питань та питань сталого розвитку у 2005 році був створений  Фонд «Lundin», завдяки якому здійснюється пошук інноваційних проектів для вирішення ключових проблем з інтеграції біженців та мігрантів. Компанія має свій власний кодекс з відповідальністі - «Кодекс поведінки», який визначає принципи, яких зобов’язані дотримуватися всі працівники.
  • Для компанії Lundin Petroleum важливо сприяти прозорості в нафтогазовій галузі, щоб приймаючі країни та громади - власники ресурсів, могли розуміти її переваги та отримувати максимальну користь від спільного успіху у пошуку та видобутку нафти та газу. У 2014 році компанія підписала ініціативу Глобального договору ООН «Call to Action» (Заклик до дії), яка є закликом бізнесу до урядів щодо подолання корупції та сприяння розвитку належного врядування. Lundin Petroleum є партнером компанії Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI), яка була створена для сприяння відкритому та підзвітному управлінню природними ресурсами.

Компанія Lundin Petroleum є гарним прикладом для наслідування кращих практик українськими нафто- та газовидобувним компаніями, зокрема компанією «УкрНафта» для перейняття досвіду ефективності, соціальної відповідальності та бережливого використання корисних ресурсів.

Постачання газу з Росії є часто невигідними (за завищеними цінами), а ще більше ненадійними. Варто зазначити, у  2014 році норвезький газ поставлявся до України в рамках підписаного договору з норвезькою нафтогазодобувною компанією Statoil (наразі компанія Equinor ASA). Поставки природного газу до України здійснювалися через газопроводи Словаччини. Хоч поставки газу були короткостроковими і передбачали порівняно невеликі поставки, постачання норвезького газу в Україну має більш значні потужності та високий потенціал реалізації, що в свою чергу дозволить диверсифікувати ризики з поставкою газу.

Довідково:

Богдан Гаврилиши є одним із найвідоміших українських економістів у світі, співзасновник Економічного форуму в Давосі, який очолював Міжнародний інститут менеджменту в Женеві та працював радником у провідних міжнародних компаніях, а також був радником президентів, урядовців та парламентарів багатьох країн. У 2012 році заснував Фонд Богдана Гаврилишина з основною програмою «Молодь змінить Україну» для підтримки активної, професійної, патріотичної молоді, яка сформує критичну масу людей, здатних трансформувати Україну в майбутньому. Пізніше, після смерті визначного українця, програму продовжила реалізовувати його родина, заснувавши Фонд Родини Богдана Гаврилишина. Австрія, Німеччина, Норвегія, Швейцарія, Швеція, Польща – це 6 найбільш ефективних, «здорових» європейських країн, досвід яких, за оцінкою економіста, є дороговказом для України. В рамках програми 2019 українська делегація побувала в Норвегії та в даній статті продемонстровано відповідний огляд відвідування та аналізу Міністерства нафти і енергетики Норвегії, а також діяльності провідної компанії з видобутку нафти та газу Lundin Petroleum.

Матеріал підготував

Олександр Куклишин,
Голова Громадської організації «Зелена Смуга»

Учасник програми «Молодь Змінить Україну» 2019,

Фонду Родини Богдана Гаврилишина

За матеріалами:
Поділитися:

Норвезький досвід та лайфхаки у видобутку газу та нафти

Норвегія є невеликим гравцем на світовому ринку сирої нафти, на частку якого припадає близько 2 % світового попиту. Норвезький видобуток природного газу покриває приблизно 3 % світового попиту, проте, як експортер Норвегія має значніший вплив.

03 Травня 2021

Обговорення можливості та проблеми цивільної кар’єри учасників АТО / ООС

“Система переходу з військової служби до цивільної кар’єри: сучасні умови ринку праці. Український та міжнародний досвід” та “Скринінг сучасного ринку. Ветеран & ринок праці – місце зустріч” під такими назвою відбулися панельні дискусії в Українського кризового медіа-центру.

11 Березня 2021

Проект “100 очей” продовжується

Проект “100 очей” продовжується, однак враховуючи ситуацію з Covid19 на період каратину, щоб ненаражати на небезпеку наших захисників не проводяться передопераційні консультації та безпосередньо операції. Як тільки карантин закінчиться, ми відновимо на повну реалізацію нашого проекту.

13 Вересня 2020

Проект “100 Очей” – це перш за все, можливість показати нашу підтримку та повагу до ветеранів

Проект “100 Очей” – це перш за все, можливість показати нашу підтримку та повагу до ветеранів та діючих військовослужбовців, які на Сході України захищали та захищають, ризикуючи власним життям, наш мир та спокій. Відновлення зору дозволить учасникам бойових дій повернутися як і до продовження військової служби, так і можливість повернення до повного зайняття звичними справами в мирному житті.

26 Жовтня 2019